Proč lžeme?

26. listopad 2015 | 07.00 |
› 

Velmi dobrá otázka. Kdykoliv se podíváme člověkovi do očí, je jisté, že mu alespoň jednou za den v něčem zalžeme. Pro nás je to naprosto typické – musíme lhát, protože pravda by ranila lidi okolo nás a vidět je, jak trpí, rozhodně nechceme. Proto je lež pro nás jakési malé vysvobození.

Ale to, co nechápeme, je; jak můžete proboha lhát zvířatům?!

Jak vůbec můžete v sobě najít tu sílu a drzost podívat se do těch roztomilých, nevinných a oddaných očí a říct mu narovinu lež, která pro vás neznamená skoro nic? My bychom to nikdy nedokázali. Ano, občas je to nutné, ale kdykoli máme zalhat našemu psovi, tak cítíme tlak na prsou a srdce nám stěží bije, protože víme, že lžeme někomu, kdo si to nezaslouží. Někdy ta lež je skutečně krutá, jindy vás zachrání.

Naší jezevčici (opravdu staré, avšak pořád hodné dámě) jsme museli lhát tento rok, kdy jsme její majitelku odváželi do nemocnice. Byla to stará paní (věk skoro 95, a přesto byla pořád aktivní!). Slibovala své jezevčici, že se brzy vrátí. Bohužel, přestože její fenka čekala na paniččin návrat, už se jí její milovaná osoba nevrátila. Proto se Vás ptáme; proč lžeme i zvířatům?

Jsou to jediní tvorové, kteří vám nic neudělají, kteří nelžou, kteří jsou vám pořád věrní, poslušní, a kteří i tomu největšímu mrzoutovi vykouzlí úsměv na tváři (my víme, o kom mluvíme). I kdyby to měl být už hodně starý pes, který sotva může chodit a sotva slyší, nezalhali bychom mu nikdy. Říct lež člověkovi? Tolik jsme jich už řekli, že jsme to přestali počítat během prvních deseti sekund. Říct lež zvířeti? To si nikdy neodpustíme a pamatujeme si bohužel každičkou lež, kterou jsme mu museli říct, zatímco ono nám věřilo.

Doufáme, že jste se během našeho krátkého článku trochu zamysleli.

Pokud se Vám líbil, budeme jenom rádi.

Zdraví Spisovaterka

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře