Recenze - Oliver Twist

7. březen 2017 | 07.17 |
› 

Oliver Twist

Zdroj: Google.com

Název: Oliver Twist

Autor: Charles Dickens

Žánr: Společenský, životopisný

Počet stran: 488

Rok vydání: 1838

Děj: Dříve byly chudobince na jednotlivých farnostech. Ty byly zrušeny a nahrazeny novými, centrálně organizovanými, kde byly kruté podmínky pro jejich obyvatele. Román vypráví příběh chlapce, syna neznámých rodičů, vychovávaného v chudobinci a nuceného zde snášet bezpráví, ústrky, krutost a hlad. Po zdařilém útěku do Londýna se Oliver nevědomky dostává do zločinecké bandy, kterou vede prohnaný Žid Fagin a v níž vynikají zvláště Oliverův učitel zlodějských dovedností Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy.

(Dále jen pro ty, kterým nevadí spoiler – vyzrazení děje, nebo si tuto knihu přečetli)

Při jedné z drobných krádeží je omylem zadržen jako pachatel nevinný Oliver, jenž se jinak všemi silami bránil tomu, aby vstoupil na dráhu zločinu. Před rozsudkem smírčího soudce jej zachraňuje ušlechtilý pan Brownlow. Ten mu na krátký čas poskytuje střechu nad hlavou, ovšem Oliver je znovu unesen někdejšími kumpány. Při nezdařilém loupežném přepadení domu Maylieových je Oliver postřelen, chovanka paní Maylieové, Róza, však o něj pečuje, za což se jí Oliver dostatečně odměňuje. Oliver si vychutnává život v láskyplném, idylickém prostředí. Jeho skutečný původ odhaluje Nancy - doplácí však na to životem - zavraždí ji Sikes. Do případu je zapleten i obecní sluha Bumble, je odsouzen a dožívá v témže chudobinci, kterému kdysi tak krutě vládl a ve kterém žil i Oliver. Sikes hyne na útěku před pronásledovateli a Fagin je popraven. Oliver je příbuzný Rózy - je to jeho teta a padouch ze zlodějské bandy, Monsk, je jeho nevlastní bratr. Oliver se stává Brownlovým adoptivním synem a dědicem.

Náš názor: Na to, že to měl být realismus... Na to, že si to tolik lidí chválilo, my jsme byli jenom zklamaní. Jediné chvíle, které nás zaujaly, byly chvíle se Sikesem, a ten skončil tak trapnou smrtí, že jsme se nad tím hlasitě ironicky zasmáli. Jak všichni omílali toto dílo pořád dokola a dokola, jaký je to skvost, "pýcha" realismu, my bychom si na tuto knížku s prominutím odplivli z dálky. Tak nudnou četbu jsme jakživ neviděli! Nebýt ve výběru do maturitní četby, kde nás předtím nalákala pod vidinou slibného realismu, nikdy bychom po ní ani nehmátli! Jsme znechuceni naivním až pitomým hlavním hrdinou.

Hodnocení: 3/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře