Recenze - Kladivo na čarodějnice

25. březen 2017 | 07.09 |
› 

Kladivo na čarodějnice

Zdroj: Google.com

Název: Kladivo na čarodějnice

Autor: Václav Kaplický

Žánr: Duchovní, historický

Počet stran: 352

Rok vydání: 1963

Děj: Děkan Lautner žije na faře se svou kuchařkou, Zuzanou, a kočím, Floriánem. O Velikonočním pondělí se vydá místní chudá žena, vdova Maryna Schuchová, na mši do kostela. Zde ukradne hostii, ale je přistižena. Místní farář, Schmidt, posílá pro děkana Lautnera. Proč chtěla Schuchová hostii ukrást? Poslala ji pro ni Dorota Groerová, porodní bába, když zjistila, že Schuchové nedojí kráva (pověra: měla jí dát hostii spolu se senem, aby znovu dojila). Vdova je převezena na losinský zámek, který spravuje hraběnka z Galle. Zde zasedá rada, která se skládá z hraběnky, hejtmana Vinarského, rentmistra Vraného, purkrabího Mayera, losinského faráře Königa, faráře Schmidta a děkana Lautnera. Obžalovaná během své řeči pronese, že je Groerová čarodějnice. Děkan Lautner navrhuje přísné pokání, protože si myslí, že by se lidé měli učit v kostelech o "nepravostech babských pověr". Farář König navrhuje, aby bylo posláno do Olomouce pro advokáta a bývalého inkvizičního soudce Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu. Od toho dne začínají čarodějnické procesy.

(Dále jen pro ty, kterým nevadí spoiler – vyzrazení děje, nebo si tuto knihu přečetli)

Po svém příjezdu začne Boblig ihned s výslechem – Schuchová se doznává a obviňuje Groerovou a Dorotu Davidovou.

To ale Bobligovi nestačí – vidí ve svém počínání jenom zisk. V Šumperku i v okolí jsou bohatí lidé a zisk by šel jemu a hraběnce. Davidová nakonec během tortury zemře, Groerová a Schuchová jsou nakonec obě upáleny.

Dochází k dalším zatýkáním podle svědectví obviněných (přijatých během tortury = mučení). Na zámku se musí přistavět více cel. Děkan Lautner nesouhlasí s Bobligovým způsobem obžalování lidí, které zná. Odjíždí za svým starým přítelem, děkanem Winklerem do Mohelnice. Když si Winkler vyslechne přítelovy starosti, jen se mu vysměje do obličeje, protože nejspíš nevěří Svatému písmu. Lautner tedy chce jet za biskupem Liechtensteinem, ale nakonec nejede – není u biskupa moc v oblibě, zatímco lid ho miluje.

Bobligův sluha, Nácek, se mezitím rozhlíží po městě a zapamatovává si jména bohatých lidí, které by mohli obvinit z čarodějnictví. Po zatčení několika dalších osob jede Lautnerem za biskupem Liechtensteinem, ale ten ho nepřijme s tím, že Bobligovo jednání mu nepřipadá pochybné. Když se vrátí domů, zjistí, že jeho kuchařku, Zuzanu, také obvinili z čarodějnictví. Na mučidlech se žena přiznává a obviňuje i Lautnera. Děkan je zatčen. Nedlouho poté je Zuzana upálena.

Protože je Lautner duchovní, je dlouhou dobu vězněn. Když ho potom biskup Liechtenstein exkomunikuje z církve, je předán světské moci. V Mohelnici je potom upálen.

Po osmi letech se do Olomouce vrací bývalý knížecí soudce Hutter, který před upálením Lautnera odchází do Vídně, aby se dovolal pomoci u samotného císaře. Je však přepaden a zajat Turky. Když se vrací, dozvídá se o smrti svých blízkých a přátel.

V Epilogu se dozvídáme, že Nácek zemřel při nehodě u kočáru a Boblig stihl nashromáždit tolik peněz, kolik to jen šlo, než se spakoval a zmizel, pravděpodobně do jiného města.

Náš názor: Za nás naprosto úžasně napsaná kniha! V některých případech až dechberoucně napsaná. A dokonce od českého spisovatele. Dost nás to tedy překvapilo, ale mile! Tak úžasně popsané čarodějnické procesy jsme ještě neviděli. Zpočátku jsme si říkali, že nás to asi nechytne, ale ten konec – poslední chvíle Lautnera, upálení šech jeho známých, myšlenky na to, že by třeba Boblig mohl ještě být naživu... Ale smrt Nácka se nám líbila. Za nás maximální spokojenost. Jako maturitní četbu jsme si nemohli vybrat nic lepšího! Je jisté, že se k této knize ještě mile rádi ještě někdy vrátíme. Pokud vás zajímá historie nebo pálení čarodějnic (tedy "čarodějnic"), rozhodně neváhejte a berte tuto knihu útokem!

Hodnocení: 10/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře