Recenze - Katapult

26. březen 2017 | 07.13 |
› 

Katapult

Zdroj: Google.com

Název: Katapult

Autor: Vladimír Páral

Žánr: Novela

Počet stran: 187

Rok vydání: 1967

Děj: Jacek Jošt pracuje v Brně a bydlí se svou ženou Lenkou a dcerou Leničkou v Ústí nad Labem. Ve vlaku cestou domů se seznámí s Naďou, mladou a krásnou ženou. Když se vrátí domů, jeho manželka se ho nevyptává, proč zůstal pár dní v práci navíc a v chemičce, kde pracuje, to také nijak moc neřeší. Protože se Jackovi tento malý úlet docela i zalíbil jako forma uvolnění, rozhodne se podat si inzerát na seznámení. Netrvá dlouho a brzy podvádí Lenku s několika ženami naráz.

(Dále jen pro ty, kterým nevadí spoiler – vyzrazení děje, nebo si tuto knihu přečetli)

Ať už úplně mladé nebo trochu starší, Jackovi to nečiní problém. Nedokáže Lence říct pravdu, proto se jí snaží dávat různě najevo svou nevěru, ale Lenka mu pořád zůstává věrná. Proto se Jacek rozhodne vydat ještě jeden inzerát – tentokrát ho napíše za Lenku. Ihned jí odepisuje plno mladých i starších mužů a touží po seznámení. Jacek postupně vybírá a představuje (jen z dálky) svou manželku a svou dcerku. Jedním z nejlepších kandidátů se pro něj stává Roll (malý muž, skoro až trpaslík). Lenka si však s Rollem nic nezačne, jen Lenička si ho oblíbí jako "strejdu".

Když Jacek odjíždí do Brna (nebo se zastavuje v různých nástupištích, aby zde strávil čas se svými milenkami), Lenka se sblíží s jejich sousedem, Troštem. To Jackovi vadí, protože si ho oblíbí i Lenička. Jacek není schopný komunikovat s Lenkou a vše si vyřizují přes Rolla. je zde ovšem další problém – Jackovy milenky by se chtěly vdávat, takže se s nimi Jacek raději rozejde.

Roll pověděl Lence o Jackově nevěře. Lenka mu řekne, aby odešel. Jacek si tedy koupí letenku do Brna, chce tam usadit sám. V letadle si ale uvědomí, jak moc Lenku i Leničku miluje a před přistáním v Brně se odpoutá a běží do uličky, aby byl co nejdříve na letišti a mohl si koupit letenku do Prahy. Je ale vymrštěn velkou sílu, protože letadlo ještě nepřistálo, proletí uličkou a zabije se.

Náš názor: Dost slabé. Nejspíš jsme měli přihlížet těm řečem kolem, jak je Páral mizerný spisovatel. Některé věty naprosto nesmyslně použité, věčně se opakující věty, slova, odstavce!! Hrůza a bída. Ale abychom jenom nekritizovali – za smrt Jošta dáváme mizerné, slabé 2 body. Hezky se rozplácl a skončil. Jen bychom chtěli detailnější popis těla a ne popisy, jak věčně jezdil za Táňou, Naďou a za kým vším už ani sami nevíme, protože nás ta jména unavovala.

Hodnocení: 2/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře