Recenze - Robinson Crusoe

30. duben 2017 | 07.00 |
› 

Robinson Crusoe

Zdroj: Google.com

Název: Robinson Crusoe

Autor: Daniel Defoe

Žánr: Dobrodružný, historický, pro děti

Počet stran: 260

Rok vydání: 1719

Děj: Po neshodě s otcem odjíždí Robinson na obchodní cestu do Londýna. Nejprve se dostane na loď do Hullu, kde se setkává se svým přítelem Martinem. Poté pokračuje opět lodí do Londýna. Během cesty se loď potopí v bouři. Zachrání je rybářský člun, který je dopraví do Londýna. Tam se Robinson chce dostat dostavníkem domů, ale při hře s námořníky prohraje všechny peníze. Naskytne se mu příležitost vydělat si v Africe obchodem s domorodci, a tak se opět nalodí.

(Dále jen pro ty, kterým nevadí spoiler – vyzrazení děje, nebo si tuto knihu přečetli)

Cestou je však přepadnou piráti a Robinsona vezmou do otroctví. Podaří se mu uprchnout na malé loďce se svým přítelem Xurym. Během bouře loďka ztroskotá a při tom umírá i Xury. Robinson se dostává na opuštěný ostrov. Zde se naučí vyrábět deštníky, oblečení, pálit cihly, pěstovat plodiny, chovat kozy, péct chléb. Poté na ostrově ztroskotá loď, která přinese Robinsonovi přítele – psa Reka a také spoustu dalších užitečných věcí. Na ostrov se dostanou také kanibalové. Robinson zachrání divocha, jednu z jejich možných obětí, a pojmenovává ho Pátek. Pátka civilizuje - naučí ho řeč a základy náboženství. Spolu se jim podaří porazit piráty, kteří se na jejich ostrov vypravili. Ty po své záchraně nechává napospas svému osudu na již dobře zařízeném ostrově. Zachrání je španělská obchodní loď, na které se spolu vrátí domů. Tam však čeká Robinsona smutné překvapení – jeho otec během té doby zemřel. Robinson se nakonec ujme otcova obchodu a spolu s Pátkem založí obchodní dům Crusoe & Pátek. Každý si rovněž založí svou rodinu.

Náš názor: Ačkoliv většinou popisy dějů, činností a osob milujeme, tady u Robinsona nám to nějak nesedělo. Do jisté míry jsme se ke konci už nudili. Když potom objevil Pátka, bylo to zase dobře čitelné. Asi nám po tak dlouhé době chyběl nějaký ten dialog a ne jen vnitřní monolog. Papoušek Andu nebo pes Rek – pořád si dobře pamatujeme, jak jsme Robinsona četli v 5. třídě. Celá třída ji četla nahlas, učitelka měla alespoň jednou rozum – my jsme si však vždycky četli dopředu sami, ostatní četli příliš pomalu. Je to taková milá vzpomínka na dětství. A to je hlavní.

Hodnocení: 8/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře