Recenze - Spalovač mrtvol

9. květen 2017 | 07.00 |
› 

Spalovač mrtvol

Zdroj: Google.com

Název: Spalovač mrtvol

Autor: Ladislav Fuks

Žánr: Horror, psychologický

Počet stran: 146

Rok vydání: 1967

Děj: Karel Kopfrkingl pracuje již 20 let v krematoriu, svou práci miluje a velmi rád o ní, vedle knihy o Tibetu, mluví. Ze začátku je laskavý, rozumí si s lidmi, stará se o rodinu, bere jí na procházky, do panoptika, na zmrzlinu, kupuje jim dárky (černé oblečení). Jeho známý, doktor Bettelheim, který má ordinaci nad jho bytem, mu pravidelně odebírá krev, protože se Karel boj nákazy, jelikož pracuje v krematoriu a chodí do nevěstince

(Dále jen pro ty, kterým nevadí spoiler – vyzrazení děje, nebo si tuto knihu přečetli)

Karla navštíví jeho přítel Willy, který je příslušníkem nacistické strany. Tvrdí mu, že Hitler myslí vše dobře a naopak Židé vše špatně. Karel tomu zpočátku nevěří, ale po zabrání sudet jej Willy zaregistruje jako člena nacistické strany a zmanipuluje ho natolik, že Karel začne nenávidět Židy, včetně své manželky (poloviční židovky) a dětí. Pro své členství musí něco udělat a tak převlečený za žebráka se vydá k židovské synagoze, kde vidí své přátele, dokonce i doktora Bettelheima. Stane se z něj udavač.

Je natolik zfanatizovaný, že svou manželku oběsí v koupelně (chtěl po ní, aby zapnula ventilátor) a svede to na sebevraždu. Díky své práci pro Říši je povýšen na ředitele krematoria. Chce se zbavit i dětí. Miliho ubije v krematoriu železnou tyčí a spálí ho v rakvi s mrtvým německým důstojníkem. Celou dobu si myslí, že je spasil a očistil. Zinu se mu už zabít nepodaří, protože během útoku na ni se stává bláznem, má vidiny mnicha a myslí si, že se z něj stane Buddha (ovlivněn knihou o Tibetu). Je odvezen do psychiatrické léčebny.

Novela končí v květnu 1945, kdy Karel pozoruje židy vracející se z koncentračního tábora v domnění, že je spasil.

Náš názor: No... přečteno během dvou dnů, ale jsme zklamaní. Tak nějak jsme od toho čekali více. Přišlo nám to opět jako absurdní drama – mockrát se tam opakovalo to samé, něco jsme si museli domýšlet. A pořád nevíme, co se stalo s jeho dcerou – zabil ji nakonec? Utekla? A ten konec roku 1945? Skončil v blázinci, když viděl, jak se všichni Židé vracejí, nebo...?

Hodnocení: 7/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Recenze - Spalovač mrtvol tlapka 09. 05. 2017 - 19:38