Povídka na téma "Nápis na zdi" do školní soutěže

19. květen 2017 | 09.32 |

Nápis na zdi

Už jste zažili někdy ten pocit, když jste se procházeli a zničehonic se stalo něco neobvyklého?
Své o tom ví Michal, spisovatel na volné noze, kterého právě postihl spisovatelský blok, a on hledá způsob, jak z jeho náruče utéct.
Každé ráno chodí stejnou cestou - do kavárny, kde si vezme bochník chleba a kávu, potom do parku, kde si vypije kávu a chleba rozdrobí pro ptáčky. Dokázal by tak strávit celý den, ale pokaždé vstane a hledá svou múzu jinde.
Ať už se potom vydá do knihovny nebo do místní galerie, je vždy neúspěšný ve svém hledání. Dnes se však vydal trochu jinou cestou, než obvykle. Místo toho, aby zamířil do galerie nebo knihovny, zabočil o jednu uličku víc vlevo. Až poté, kdy došel na konec ulice, se zarazil a němě hleděl na zeď před sebou.
"Slepá ulička," pomyslel si nahlas.
Už se chtěl otočit a jít zpět, ale zarazil se. Musel blouznit - byla jeho káva příliš silná? Protřel si oči. Ne - nápis, jako by uspořádaný z letáků a novin přilepených na zdi, nezmizel.
Ani když popošel o pár kroků jinam - nápis na zdi nezmizel. Říkal pouze jedno jediné slovo, a to bylo: "Uta", japonské označení pro píseň.
Michal byl zmatený - proč zrovna "píseň"?
Pokrčil rameny. Nic to přece nemůže znamenat.
Jenže než si to uvědomil, osud ho stíhal už od té doby, kdy tajemnou uličku opustil. Konečně zamířil tím správným směrem ke knihovně, kde si vybral knihu od Ladislava Fukse. Spalovač mrtvol ho uchvátil už kdysi, jako mladého studenta.
Když předkládal knižní průkaz - zarazil se.
Zaslechl jemu dobře známou melodii. Chvíli ji poslouchal a ignoroval dění kolem - a pak se rychle rozběhl směrem domů, zanechávaje knihu pana Fukse na pultě u zmateného mladíka-prodavače.
Michal nikdy nepsal tak horlivě, jako nyní. Ta melodie se mu pořád opakovala v hlavě, stejně jako to slovo na zdi.
Než se nadál, do týdne napsal svou první povídku. Dal jí název "Píseň". Neměl obavy, že by ji někdo odmítl. Poslední otázka, která zbývala k zodpovězení byla: "Kam ji poslat?"

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře