Recenze - Bílá nemoc

24. květen 2017 | 07.00 |
› 

Bílá nemoc

Zdroj: Google.com

Název: Bílá nemoc

Autor: Karel Čapek

Žánr: Divadelní hra

Počet stran: 76

Rok vydání: 1937

Děj: Ve světě řádí bílá (= Čengova) nemoc, podobná malomocenství, projevuje se bílými necitlivými skvrnkami na těle, poté se tělo rozpadá, postihuje lidi mezi 40.-50. rokem. Všichni lékaři jsou proti nové nemoci bezmocní, jediný doktor Galén, lékař chudých, objevil lék. Výsledky léku by si rád ověřil, a proto požádá dvorního radu (doktora Sigélia), aby mu umožnil pracovat na jeho klinice. Ten jej zprvu odmítá i proto, že Galén pochází z Řecka, ale když se dozví, že Galén pracoval pro zakladatele kliniky (jako doktor Dětina), svolí a přidělí mu pokoj č. 13, kde se léčí nejchudší pacienti.

(Dále jen pro ty, kterým nevadí spoiler – vyzrazení děje, nebo si tuto knihu přečetli)

Galénovi se léčba daří, dovídá se o tom i Maršál, který kliniku navštíví, během celé prohlídky jej ale provází Sigélius a bere všechny výsledky na sebe a neustále opěvuje Maršála. Galén se o této návštěvě dovídá náhodou až při Maršálově odchodu. Všude jsou novináři a doktor Galén jim začne vysvětlovat, že on jediný zná složení léku a že jej vydá jen v případě míru. O tomto se dozví i Maršál, ale nechce na to přistoupit. Galén Maršála varuje, že i on může onemocnět, ale i tak ho Maršál odmítá. Bílou nemocí je nakažen i baron Krüg a žádá Maršála o mír (Galén po něm žádá, aby přestal vyrábět zbraně), Maršál ale odmítá přestat ve válčení. Podá si s Krügem ruku a nechá ho odejít. Baron Krüg v zoufalství nakonec spáchá sebevraždu. Maršál si na hrudi najde také bílou skvrnu. Maršálova dcera pozve Galéna, aby jej léčil, ale Galén má stále stejnou podmínku – mír. Maršál nakonec po naléhání své dcery a jejího přítele, mladého Krüga, svolí a slíbí, že uzavře mír. Dá zavolat Galéna, a ten se vydá k Maršálovi, ale před maršálovým domem stojí dav lidí, a pokřikuje válečná hesla a oslavuje maršála a jeho předešlý projev. Galén začne říkat, že válka být, dav jej považuje za zrádce a Galéna ušlape i s jeho léky na Bílou nemoc.


Náš názor: Když jsme sháněli na maturitní četbu něco, co se dá přečíst během pár hodin, toto se nám čirou náhodou dostalo pod ruce. Ano, jsme spokojení. Od Čapka známe i další knihy, ale Bílou nemoc jsme si vybrali jako maturitní četbu nejen kvůli délce, ale kvůli tomu, že naše předešlá učitelka literatury podala příběh tak, že nás zaujal. A celá kniha pro nás tedy nabrala jiný náhled. Líbil se nám závěr. I kdybychom příběh neznali předem od učitelky, přáli bychom si, aby to skončilo nějak takhle. Jsme spokojeni. Máme své výhrady, ale jako párhodinová četba to stačilo.

Hodnocení: 8/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře